MOBİL TİCARET NEREYE KOŞUYOR?

Genel kaynaklara bakıldığında, Telefonların mevcut bilgisayarlara bağlama fikrinin ilk olarak 1971 yıllarında ortaya atıldığı söyleniyor. İlk akıllı telefon konsepti ve ifadesinin ise 1997 yılında Ericsson’un GS 88 modelinin piyasa tanıtımında kullanıldığı görülüyor. Steve Jobs’un ise “Bir iPod, bir telefon ve internet kullanan iletişim cihazı olarak tanımladığı bu konsept için “Bunlar artık 3 ayrı cihaz değil. Biz buna iPhone (Tek bir cihaz / Akıllı Telefon) diyoruz!” açıklaması ile piyasaya sunduğunda, çoğu kişi belki tam olarak inanmamıştı ama geçen sürede ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Bugün gelinen nokta ve son yapılan istatistiki araştırmalarda akıllı telefon üreticilerinin çoğalması, model zenginliği ve Sosyal Medyanın önlenemez yükselişi sayesinde, ticaret ciddi oranda mobil cihazlara kaymış durumda. Hatta yakın zamanda 3 boyutlu telefonlardan bahsediliyor. Ve görünen şu ki bu daha da hızlanarak devam edecek.

GARTNER Research’e göre, 2015 yılında online satış şirketleri satışlarının % 50’sini sosyal ağ profillerinden ve mobil uygulamalardan yapacak.”

Aşağıda, yeni yapılan bir çalışmaya göre ise, ABD’de mobil ticaretin 2013 yılının ilk çeyreğinde (Q1)     % 31 gibi kayda değer bir oranda büyüme yaşadığı görülüyor. E-Ticaretin büyüme oranı ise % 20 olarak belirlenmiş durumda ki bu da son derece pozitif bir değer sayılır. Aynı araştırmada mağaza içi satışlarda ise % 3,7 gibi bir büyüme söz konusu. Bu değerleri birbirleri ile karşılaştırdığımızda; mobil ticaretin gelişimi mağaza içi satış oranlarının gelişimine göre yaklaşık 10 katı kadar bir fark söz konusu. Son derece çarpıcı bir sonuç aslında..!

Mobil Ticaret (ABD)

Mobil ticaretin beklenenden daha hızlı bir gelişim göstermesinin altında, markaların artık bu konuya daha fazla ilgi duyarak yatırım yapmalarından kaynaklanıyor. Klasik web sitelerinin her türlü mobil ortamda kullanılabilir duruma gelmesi, görsel açıdan zenginleşmesi ile birlikte kullanıcılar çok daha zengin deneyim yaşamaya başlamış durumda. Elbette, tablet pazarının gelişmesi ve oyun sektörünün de bu alanda daha fazla yer almaya başlaması, mobil ticareti tetikleyen unsurların başında geliyor.

Google’un 2012 yılında yapmış olduğu bir çalışmada tabletlerin mobil ticarette daha fazla rağbet gördüğünü gösteriyor. Tablet sahiplerinin yaklaşık % 72’si alışverişte tabletlerini mutlaka kullanıyorlar ve ilginçtir bu haftalık bir oran.

Bu araştırma sonuçları her ne kadar ABD’de yapılmış olsa da, teknolojinin üssü olan bu ülkenin diğer dünya ülkelerini ciddi derecede etkilediği ve domine ettiği kaçınılmaz bir gerçek. Dolayısı ile bizlerinde bu gelişimleri çok yakından takip ederek hızlı davranmalı ve gerekli yatırımları vakit kaybetmeden yapmalıyız.

CISCO’nun yaptığı diğer bir araştırmaya göre ise halen fiziksel dünyada % 99 şey (cihaz) birbirine bağlı değil. Daha çarpıcı bir çalışma ise 2020 yılında 37 milyar şeyin (cihaz) birbiri ile iletişim halinde olacağı öngörülüyor.”

Neden Mobil Pazarlama içinde yer almalısınız?

Çünkü; Rakipleriniz orada..!

** Bir sonraki yazımızda “Neden Mobil Pazarlama içinde yer almalısınız?” sorusuna biraz daha detaylı bakacağız.

Kaynak: Practicalecommerce

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın