Video

Son yapılan araştırmalar ve sosyal Medya uygulamalarının yaptıkları çalışmalar da görülüyor ki % 80’den daha yüksek bir oranda video içeriklerin hedef kitle ile yaptığı etkileşim son derece yüksek.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insan beyni, görsel materyalleri yazılı bilgilere göre 60 bin kat daha fazla algılıyor. İşte bu noktada normal görsel çalışmaların dışında hareketleri çalışmaları içeren videolar özellikle dijital dünyada hedef kitlenin daha fazla ilgisini çekiyor ve akılda kalıyor. Günümüz Sosyal Medya uygulamalarının neredeyse tamamının videoları destekler konuma gelmesi de bu araştırmaların önemli bir kanıtı.

Ancak, Sosyal Medya’da içeriklerin hem çok fazla olması hem de kolay tüketilebilir olması nedeni ile markaların video içeriklerinin sürelerini mümkün olduğu kısa tutması tavsiye ediliyor. Kısa, hedef kitleye yönelik, net mesajlar veren videolar her zaman daha etkili oluyor.

Blog

Müşterilerin % 80’den fazlası kurumsal bloglar da yer alan tavsiyelere güveniyorlar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilginç içeriğe sahip bloglar, müşteriler tarafından yakından takip ediliyor ve o marka hakkındaki olumlu düşünceleri destekliyor. Bunun sonucunda, samimi bir iletişim kanalı olması nedeni ile marka sadakatinin sağlanması ve ürün satış rakamlarına olumlu etkisi gerçekleşiyor.

Kurumsal blog, markalara dijital yayıncı olma hakkı tanıyor. Nasıl ki müşteriler görselliğe önem veriyorlarsa blog yayınlarında da aşırı metinlerden uzak durmalı, metinleri destekleyen görsel ve videolar akılcı şekilde kullanılmalıdır.

Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama; daha az kaynak ve küçük bir enerji ile beklenmedik yerlerde ve şaşırtıcı farklılıkları ile tüketicinin ilgisini çekmektir. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere, gerilla kapsamında ortaya çıkacak olan çalışmaların önemli bir yaratıcı hayal gücüne sahip olması gerekiyor.

İçerik Optimizasyonu

Optimizasyon, eldeki mevcut kaynakların hedefler doğrultusunda  sürekli kontrol edilerek fayda seviyesinin en üst düzeye taşınmasıdır. Amaç, en iyi sonuçları sağlayacak kriterleri tespit etmektir.

Dijital Dünya’nın sürekli büyüme gösterdiğini ve her markanın sürekli içerik geliştirdiğini de dikkate aldığımızda, bu içeriklerin optimizasyonun ne kadar önemli olduğunu anlamak çok kolay.

İçerik deyince; yazılı metinler, görseller, videolar, kampanyalar ve SEO çalışmaları gibi daha pek çok adımın yer aldığını görüyoruz. Dolayısı ile bu kadar geniş alana yayılmış içeriklerini optimasyonu ancak profesyonel ekipler yardımı ile yapılabilir.