Daha önce 5 Ocak 2012 tarihinde yayınlamış olduğumuz “SEO | 2013 YILINDA ÖNE ÇIKACAK KRİTERLER” isimli blog yazımızda içeriğin öneminden ve kurgulanma modellerinden detaylı olarak bahsetmiştik. Ancak, konu o kadar önemli ki burada bir kere daha konuya değinmeyi uygun gördük. Bu yazımızda, aynı zamanda eMarketer’ın da hazırlamış olduğu bazı son araştırma bilgileri yer almaktadır.

1-MecralarYandaki tabloya bakıldığında; hedef kitlenin ihtiyacına yönelik olarak hazırlanmış içerikler % 62.2 gibi ciddi önemli bir yer tutuyor. Hemen arkasından doğal olarak video seçeneği % 51,9 olarak yerini haklı olarak alıyor. Aradaki adımlar olmazsa olmazlar ama son zamanlarda yükselen trend olarak görülen infografikler ise % 27.9 ile yükselişte olduğu görülüyor. İnfografik nedir diye kısaca hatırlamak gerekirse: Fazla sayısal değer içeren bilgilerin, belli bir mantık akışı içerisinde görsel olarak hedef kitleye sunulmasıdır diyebiliriz kısaca. Her zaman için, görsel çalışmaların kişiler üzerinde daha kalıcı etkiler bıraktığını unutmamak gerekiyor.

Bu tabloya bakarak çıkması gereken sonuç kesinlikle tüm çalışmaların belli bir entegrasyon dahilinde birlikte (Etki ağırlıklarına ve sizin hedef kitlenize uyumlu olarak) yapılması gerektiğidir.

İçerik Önemli DağılımıYandaki bir diğer tabloda ise % 34.4’lük bir kesimin (1/3’ü) pazarlama stratejisinde içeriğin önemli olmadığını, ancak geri kalan 2/3’ünü temsil eden % 65.6’lik kesimin ise tam tersi çok önemli olduğunu ifade etmektedir.

Özet olarak baktığımızda; yatırımın geri dönüş süresi ve maliyetleri karşılama oranı konu olunca, değerli içeriklerin önemli derecede önde olduğu rahatlıkla görülebiliyor.

Halen pek çok işletme içerik konusunun ne önemini kavrayabilmiş durumda ne de tam olarak yeterli adım atmış durumda değil. Sadece olayın görsellik olmadığının farkına vararak, hedef kitlerine ve vizyonlarına uygun içerikleri üretmeleri ve paylaşmaları kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu alana yapılacak yatırımlar mutlak surette pozitif ve kısa süreçte kendilerine fayda olarak geri dönecektir.

 Kaynak: eMarketer

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın