DİJİTAL PAZARLAMA

E-Posta Pazarlama

En değerli müşterileriniz kimledir sorusunun cevabını biliyor musunuz?

Dijital dünyada online pazarlamanın adımlarından biri olan e-posta pazarlama, markalar tarafından doğru kullanıldığında firmalar için önemli satış değeri oluşturmaktadır. E-Posta pazarlamada yüksek geri dönüşüm (ROI) olmasının temel sebebi, hedef kitle ile doğrudan iletişim imkanı sağlaması ve ölçülebilir olmasıdır.

Remarketing

Remarketing, temel olarak yeniden hedefleme anlamına geliyor. Yeniden hedefleme demek;  web sayfanızı ziyaret eden kişilerin bir cookie vasıtası ile sitenizde neler ile ilgilendiğini tespit etmesi ve benzer siteleri ziyaret ettiğinde de daha önce sitenizde ilgilendiği ürün/hizmetler ile ilgili reklamları göstermesi anlamına geliyor.

Marka bilinirliği yaratma ve hazırladığınız reklam kampanyaların daha kısa sürede daha verimli olarak size geri dönüşünü sağlaması açısından çok önemlidir. Remarketing çalışması yaparken çok geniş bir alan yerine net hedeflerinizi belirleyerek nokta atışı yapmanızda fayda vardır.

ROI (Return Of Investment / Yatırım Geri Dönüş Oranı ve Süresi)

İşletmeler için en önemli sorunların başında, yaptığı harcamaların hedefleri ile tutarlı olup olmadığıdır. Bir bütçe kullanıyorsunuz, arzu edilen hedeflere bu bütçe ile ulaştınız mı? Ulaştı ise kar ettiniz mi yoksa zarar mı söz konusu? Kar varsa bu yaptığınız harcama ile ne kadar sürede geri dönüş sağladı? Elde edilen kar yeni yatırım fırsatlarına olanak tanıyor mu?

İşte bu sorulara doğru cevap verebilmenin yolu yapacak olduğunuz her kampanyanın ROI hesabını yapmaktan geçer. Dijital dünyada yapılan her çalışmayı detaylı olarak ölçümleme imkanına sahip olmanın  getirdiği avantaj ile bu soruların cevaplarını bulmak artık son derece kolay. Bu aşamadan sonra, bir sonra yapacak olacağınız kapmaya da karlılığı nasıl % 10 daha yukarı çekebilirim sormak daha anlamlı olacaktır.

Dijital PR

Markanızı siz kontrol etmiyorsanız başkaları kontrol eder…

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Geleneksel PR, Dijital PR içinde değerlendirilmelidir. Bugün internet haber siteleri ve bunların dışında kalan her türlü uygulamanın sağladığı büyük bilgi aynı zamanda son derece büyük bir hedef kitleyi de temsil etmektedir. Bugün, bir gazeteyi yüzbinlerin aldığını düşünürsek bir internet haber sitesi milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir.

Kitlenin büyüklüğü ile birlikte bu kitlenin çok kolay ölçülebilir olması ileriye yönelik dijital stratejilerin belirlenmesinde kritik faydalar sağlamaktadır. İnternet, yapay zeka ve özellikle mobil uygulamalardaki baş döndürücü gelişmeler Dijital PR’ın önemi her geçen gün arttırmaktadır.

Dijital Dünya’da başarılı ve sürdürülebilir PR çalışmaları yapmanın püf noktası ise yaratıcı içeriklerin oluşturulmasından geçer. Öne çıkmak, kalıcı olmak ve doğru bilgiler sunmak içerik pazarlamasının anahtar kelimeleridir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki o da Dijital Dünya’da markanın Online İtibarının korunması ve arttırılmasıdır. Geleneksel yapı içinde olumsuz bir durumun yayılması uzun zaman alırken dijital Dünya içerisinde bu durumun saniyeler içinde milyonlarca kişiye ulaşarak bir domino etkisi yaratması kaçınılmazdır. Dolayısı ile adımlar dikkatli atılmalı, markaların mutlaka kriz yönetim planları olmalıdır.