HABER: İÇERİK KRALSA, ÇOKLU EKRAN KRALİÇEDİR…(GOOGLE)

Google şirketi, Ipsos ve Sterling Brands’in piyasa analizi uzmanları ile birlikte bir araştırma yürütmüştür. Bu araştırmanın sonucunda, telefonların, tabletlerin, bilgisayarların ve televizyonların Amerika Birleşik Devletleri halkı tarafından oldukça fazla kullanıldığını gösteren önemli bulgular elde etmişlerdir.

Tüketim dünyasında bütün bu teknoloji ne kadar büyük bir öneme sahip olsa da, onları asıl önemli kılan şey hepsinin birarada, ardı ardına veya aynı anda kullanılabilmesidir. Bugün, medya tüketiminin %90ı ve günlük 4.4 saat kullanımı bu dört iletişim aracılığıyla gerçekleşmektedir ve bu da kitaplara veya radyoya gereksinimi neredeyse bitirmektedir. Bütün bunlar hem içeriklerin oluşumunu etkilemekte hem de Google gibi şirketlerin bu dört teknolojik araç arasından sıyrılma gereksinimini ortaya çıkarmaktadır.

Teknoloji kullanımını en iyi şekilde özetleyen kriter televizyon izleme oranıdır. 15.738 medya etkileşimindeki ve Q2 boyunca yaklaşık 8.000 saatlik aktivitedeki 1611 kişiye yapılan araştırmada sonuçlar gösteriyor ki kişiler televizyonu her oturuşta ortalama 43 dakika izlemektedir ki bu da televizyonu en fazla bakılan ekran yapmaktadır. Bu sürenin % 77sinde ise aynı zamanda akıllı telefon veya tablet gibi başka cihazlar da kullanılmaktadır.

Ayıca, araştırmadaki diğer bir bulgu ise akıllı telefonlar ve uygulamalarıyla ilgilidir. Akıllı telefonlar hem dünyanın en ufak ekranlarıdır hem de ortalama 30 dakika kullanılan tabletlerle, 39 dakika kullanılan bilgisayarlarla ve 43 dakika kullanılan televizyonla karşılaştırıldığında 17 dakikayla en az kullanılan aletleridir.

Denildiği gibi akıllı telefonlar en kısa kullanılan cihazlar olabilir, ancak aynı zamanda da dijital deneyimlerde en çok kullanılan cihazlardır (Google’ın deyimiyle sıralı cihaz kullanımı). Aynı araştırmada çıkan bir sonuca göre, çevrimiçi yapılan işlerin büyük çoğunluğuna akıllı telefonlar kullanılarak başlanır ve bu işler başka bir cihazda da sonlandırılır (genellikle kullanımı daha kolay olsun diye büyük ekranlı cihazlarla).

Yani çevrimiçi yapacağınız her işiniz akıllı telefonlarla yürütülmek için uygun olmayabilir ama en azından başlangıç kısmı uygun olmalıdir. Akıllı telefonunuzla başladığınız işinizi, sonrasında başka herhangi bir cihazla tamamlayabilirsiniz. Örneğin, telefonunuzda izlemeye başladığınız bir filmin daha sonra televizyonda sonunu izleyebilir veya alışverişinize akıllı telefonunuzda başlayıp bilgisayarınızda sonlandırabilrsiniz.

Araştırmada akıllı telefonların diğer cihazlarla birlikte kullanılan en yaygın yardımcı cihaz olduğu tespit edilmiştir. Aslında, akıllı telefonların boyutu ve bilgisayar, televizyon ve tabletlerdeki gerek uygulamarla gerek ses ve text servisleriyle uyum sağladığı ve onları tamamladığı düşünüldüğünde bu tespit pek de ilginç bir tespit değildir.

Peki, Google gibi bir şirkete bütün bunların etkisi ne olur?

Gelirinin çok büyük bir kısmı hâlâ arama motoru özelliğinden geldiğinden dolayı, kullanıcılarının bir cihazla Google’da arama yaparken diğer bir cihaza geçebilmelerini sağlayan yeni entegrasyonlar göreceğimiz kanısındayım. Ayrıca, Google’ın kendi internet ve arama özellikleri üzerine de birtakım eklemeler olabilir.

Google kendine bütün cihazlar için oynayacak bir rol bulmuş gibi görünmektedir. Bu rolü yazılım olarak mı yoksa donanım olarak mı oynayacağını zamanla göreceğiz. Ama Google’ın Asus’la ortak yeni tabletini veya Motorola Mobility’nin yeni sahibi olduğunu göz önüne aldığımızda donanımın daha ağır bastığını tahmin edebiliriz.

Kaynak haber ve devamı için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://techcrunch.com/2012/08/29/if-content-is-king-multiscreen-is-the-queen-says-new-google-study/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın